Prevozniki ministru Vrtovcu: potrebujemo subvencije in kredite
18.03.2021 Prevozniki so ministra za infrastrukturo Jerneja Vrtovca na seji Upravnega odbora sekcije za promet pri OZS seznanili...
Ste za volanom v stresu? No, niste edini. Stres na delovnem mestu je pogost pojav in pri tem poklicni vozniki prav nič ne zaostajajo. Pomembno pa je vprašanje, kako stres vpliva na vas in kako se spopasti z njim?
Kaj vpliva na nastanek stresa?
Delo poklicnega voznika velja za enega izmed težjih poklicev. Če vozite katero izmed gospodarskih vozil, ste zagotovo izpostavljeni različnim stresnim situacijam:
Kako to učinkuje na vas? Zaradi dela v napetem ozračju se stopnjujejo utrujenost jeza, bes in razdraženost.
Posledice stresa za volanom
Rezultat neprestanega stresa je povečana utrujenost, to pa zmanjšuje koncentracijo. To posledično vodi do pogostejših napak, ki lahko vodijo celo do nesreč pri delu.
Kronični stres ima lahko tudi dolgoročne posledice in prispeva k nastanku zdravstvenih težav. Če k temu prištejemo še številne ure, ki jih vozniki preživijo v kabini za volanom in ne jedo vedno zdrave hrane, potem takšno vedenje vodi do nastanka različnih bolezni. Izkazalo se je, da:
Naše telo in psiha sta močno prepletena. Čustvena napetost in dolgotrajni stres povzročata bolečine, tudi v hrbtenici. Istočasno kronična bolečina v hrbtu vpliva na psihično stanje in lahko povzroči celo spremembe v možganih. Stres vpliva tudi na naš prebavni sistem. Znanstveniki pa tudi proučujejo obratno razmerje – kako lahko črevesje vpliva na možgane in psihično stanje.
Pazite nase!
Dobra novica je, da lahko kljub težkim delovnim razmeram, v katerih delate, poskrbite zase. In kaj lahko naredite?
Dihalne tehnike
Obstaja tesna povezava med dihanjem in čustvenimi stanji. Vaje, ki poglobijo dih in upočasnijo njegov ritem, odstranijo napetost in pomagajo k doseganju notranjega miru.
Dihalna vaja:
OPOZORILO! Prenehajte z vadbo, če čutite mravljinčenje, žgečkanje ali senzorične motnje v predelu okončin in ust.
Meditacija
Tudi meditacija pomaga k zniževanju ravni stresa. Kljub natrpanemu urniku lahko nekaj minut dnevno (zjutraj in zvečer) namenite meditaciji.
Samomasaža
S tapkanjem in masiranjem zmanjšujemo mišično napetost, povezano s stresom. Te tretmaje izvedite na naslednjih delih telesa:
Najdite to, kar vam ustreza
Obstaja veliko načinov za obvladovanje stresa. Ni enotnega pristopa, ki bi ustrezal vsem, kadar koli in kjer koli. Vredno je preizkusiti različne načine in poiskati najboljše rešitve zase. Nekatere med njimi, kot recimo meditacija, potrebujejo več časa, da obrodijo sadove, prav tako pa se jih morate naučiti uporabljati.
Stresa prav tako ne moremo odstraniti iz svojega življenja, lahko pa se z njim bolje spopademo. Najboljši način za lajšanje stresa in utrujenosti je počitek in spanje. Zato so odmori in počitki, ki jih morajo spoštovati poklicni vozniki, tako pomembni. Njihovo prakticiranje ni le obveznost, ki izhaja iz predpisov. Je prav tako odraz skrbi za lastno varnost in varnost drugih udeležencev v prometu.