Zimske pnevmatike? To vozilo jih ne potrebuje!
09.11.2018 Rusko podjetje TechnoImpuls, ki proizvaja terenska vozila (v večini za vojsko) je na trg poslalo njihovo najnovejše v...
V ponedeljek, 15. novembra, nastopi obdobje obvezne uporabe zimske opreme. Na spremenjene vozne okoliščine se je dobro pripraviti pravočasno, prav tako pa je potrebno pripraviti tudi svoje vozilo in ga temeljito pregledati.
S pravilno pripravo vozila bodo vozniki lahko prišli varneje na cilj, s tem pa bo njihova udeležba v prometu varnejša za vse. Dezen pnevmatik mora biti globok najmanj 3 mm. Globino lahko preverimo z ustreznim merilnikom oz. kovancem za 1 EUR (njegov zlati rob je namreč širok 3 mm) ali s pomočjo oznak, ki so na pnevmatiki. Globino je smiselno preverjati bolj pogosto, še posebej, če je zima blaga, saj je pri višjih temperaturah tudi obraba večja.
Ustrezne pnevmatike ključnega pomena za varno vožnjo
Pnevmatike so edini stični del vozila z voziščem, zato moramo poskrbeti, da bo ta vedno optimalen. Poletne pnevmatike ne omogočajo optimalnega oprijema cestišča, kar je še posebej izraženo ob nižjih temperaturah in na spolzkem cestišču.
Dezen pnevmatik mora biti globok najmanj 3 mm. Globino lahko preverimo z ustreznim merilnikom oz. kovancem za 1 EUR (njegov zlati rob je namreč širok 3 mm) ali s pomočjo oznak, ki so na pnevmatiki. Globino je smiselno preverjati bolj pogosto, še posebej, če je zima blaga, saj je pri višjih temperaturah tudi obraba večja.
Pripravite se na vožnjo in poskrbite za pripravo vozila
Posebnosti pri vožnji tovornih vozil in avtobusov
Zaradi večje mase tovorna vozila in avtobusi potrebujejo daljši čas, da se ustavijo. Zaradi tega morajo vozniki v tem letnem času posebno pozornost nameniti zagotovitvi tehnične ustreznosti teh vozil. Nujen je pregled strehe celotnega tovornega vozila ali avtobusa, saj s strehe padajoče snežne in ledene plošče lahko ogrožajo druge udeležence v prometu, zato jih je potrebno v celoti odstraniti. Priporoča se, da imajo zimske pnevmatike globlji profil od predpisanega. Preverite tudi ustreznost tlaka v pnevmatikah, saj je to ključnega pomena za dober oprijem.
V zimo trezno in z opremo ustrezno
Alkohol je v povezavi z neprilagojeno hitrostjo ključni dejavnik tveganja za nastanek prometnih nesreč. V promet se zato podajte le s trezno glavo, upoštevajte pravila in predpise ter vozite strpno, odgovorno in pametno. V jesenskih in zimskih razmerah so zaradi dežja in snega ceste pogosto mokre in spolzke, na vozišču so večje količine odpadlega listja, vidljivost zmanjšuje megla, nižje temperature pa prinašajo poledico. Dan je vse krajši, zato je vidljivost še slabša.
Ključnega pomena za vse udeležence v prometu je, da so dobro vidni in s tem tudi bolj varni, kar v teh letnih časih še posebej velja za pešce in kolesarje. Uporaba različnih svetlobnih in odsevnih teles nam lahko v mraku, temi ali pogojih slabše vidljivosti reši življenje. Nevarnost predstavljajo tudi zasnežene ceste, ko vozniki motornih vozil veliko težje pravočasno ustavijo. Vidnost, previdnost, upoštevanje predpisov in cestnih razmer nam lahko zagotovijo varnejše poti, tudi v neugodnih vremenskih pogojih jeseni in pozimi.