V neposredni bližini ljubljanskega letališča odprli iLogistični center
13.09.2019 Po enajstih mesecih gradnje je podjetje cargo-partner ob slovesnem odprtju iLogističnega centra v bližini ljubljanske...
Podjetje Decontex SI je v sodelovanju s Fraportovo letalsko akademijo in podjetjem Electrolux Profesional na ljubljanskem letališču svojemu namenu predalo prvi center za celostno čiščenje in dekontaminacijo gasilske zaščitne opreme.
Gre za enega najsodobnejših centrov na svetu, ki vključuje napredno tehnologijo dekontaminacije s tekočim CO2. Dvodnevnega dogodka se je udeležilo okoli 80 gostov s Slovenije in tujine, med njimi visoki predstavniki gasilskih organizacij in razvojnih partnerjev.
Pretekli konec tedna so v stavbi Fraportove letalske akademije na ljubljanskem letališču namenu predali nov dekontaminacijski center, izredno dobrodošlo novost, ne le v slovenskem prostoru, temveč tudi globalno. Odprtje predstavlja pomemben mejnik v razvoju vzdrževanja gasilske zaščitne opreme, saj je v njem je mogoče učinkovito očistiti in dekontaminirati celotno zaščitno opremo gasilca (tj. gasilske zaščitne obleke, rokavice, podkape, škornje, čelade in dihalne aparate). S poskusnim obratovanjem so pričeli že konec junija in doslej očistili več kot 1000 kosov opreme.
Center je nastal kot odgovor na perečo problematiko rakavih obolenj, ki se pri gasilcih pojavljajo dvakrat pogosteje kot pri ostali populaciji. »Zaščitna oprema gasilca je pogosto močno izpostavljena raznolikim kombinacijam številnih nevarnih snovi, ki jih klasični načini pranja in čiščenja ne morejo učinkovito odstraniti. Nevarne snovi se kopičijo v membranah zaščitne obleke in se ob stiku s kožo prenašajo v telo,« je ob pričetku nagovora povedal vodja projekta vzpostavitve centra, Gorazd Štebe.
»Številne raziskave neodvisnih inštitucij v Evropi in ZDA so dokazale škodljiv vpliv snovi, ki jim je gasilec izpostavljen med intervencijami, in predstavljajo tveganje za njegovo zdravje. Še pred nekaj leti ni bilo na voljo tehnologije, ki bi lahko popolnoma dekontaminirala opremo, brez da bi ob tem poškodovala njene mehanske in zaščitne lastnosti. Veseli nas, da lahko povemo, da bo odslej drugače in bomo prav v Sloveniji odprli enega prvih dekontaminacijskih centrov na svetu,« je še dejal Štebe.
Zadovoljstvo ob otvoritvi novega dekontaminacijskega centra je izrazil tudi Thomas Uihlein, direktor Fraportove letalske akademije, ki je poudaril, da v prostore Akademije z odprtimi rokami sprejema posameznike in podjetja, ki »se zavedajo trenutnih in bodočih izzivov na področju gasilstva in investirajo svoje široko znanje, sredstva in ideje za boljše delovne pogoje gasilcev povsod po svetu. Letalska akademija to počne predvsem z ozaveščanjem udeležencev usposabljanj o vseh nevarnostih, s katerimi se gasilci dnevno srečujejo pri svojem delu.«
Center temelji na najnovejši tehnologiji svetovno poznanega proizvajalca pralne tehnike, podjetja Electrolux Professional, pionirja na področju izdelave strojev za dekontaminacijo s tekočim CO2. Prodajni predstavnik za globalni trg v omenjenem podjetju, Eugenio Filoni, je ob tej priložnosti dejal, da podjetje »že več kot desetletje razvija pralno tehnologijo za gasilsko opremo in na ta način zagotavlja bolj zdrave delovne pogoje in višjo kvaliteto življenja gasilcev po vsem svetu.« Dekontaminacija s tekočim CO2 je trenutno edina primerna rešitev, saj slednji, kot izredno fina tekočina z nizko viskoznostjo, gostoto in površinsko napetostjo, z lahkoto prodre in čisti pore membrane, ne da bi jo pri tem poškodoval. Tekoči CO2 zaradi svojih lastnosti izredno dobro raztaplja nečistoče. Z novimi postopki je mogoče učinkovito dekontaminirati, očistiti, dezinficirati in impregnirati tudi policijsko, vojaško in športno opremo.