NOV LOGISTIČNI CENTER ZALOG

Na stičišču regionalnih in mednarodnih oskrbovalnih poti v ljubljanskem Zalogu je svoja vrata odprl tehnološko sodoben in energetsko učinkovit Logistični center Zalog, ki ga je družba BTC prevzela v upravljanje s strani lastnika objekta podjetja Kobal Nepremičnine.

Kobal - NOV LOGISTIČNI CENTER ZALOG

NOV LOGISTIČNI CENTER ZALOG - KobalRobi Košir, Dušan Kobal, Zoran Janković, Tanja Kobal in Jože Mermal.

Nov Logistični center Zalog je primarno namenjen skladiščenju in manipulaciji izdelkov vsakdanje rabe (FMCG) z možnostjo prilagoditve kapacitet za ostalo blago. Na skladiščni površini v velikosti 40.000 m2 ter višini objekta 12 metrov združuje več kot 50.000 paletnih mest ter 42 vhodno-izhodnih ramp. Investicija v gradnjo in opremo sodobnega Logističnega centra Zalog je znašala 36 milijonov evrov. Poleg tega sta prevzem in skladiščenje blaga možna pri različnih temperaturnih režimih. V Logističnem centru Zalog bo logistične storitve opravljalo kar 180 zaposlenih. 

Načrtovanje in tehnična izvedba

Načrtovanje in gradnja je predvidevala sodobno visoko regalno skladišče velikosti 40.000 kvadratnih metrov, z neto višino 12 metrov. Skladišče je opremljeno z 42 nakladalno razkladalnimi rampami, ki omogočajo učinkovito logistično delovanje celotnega skladišča. Objekt je zgrajen iz negorljivih materialov po najvišjih standardih s področja požarnega varstva, v objektu je vgrajen tudi šprinkler sistem za gašenje.

Kobal - NOV LOGISTIČNI CENTER ZALOG

Trajnostne in inovativne rešitve

Celoten projekt združuje trajnostne in inovativne rešitve, ki zagotavljajo varnost, učinkovitost in minimalen vpliv objekta na okolje. Objekt je energetsko samozadosten. Izvedeni sta dve vrtini, s pomočjo katerih se objekt preko toplotnih črpalk ustrezno hladi in ogreva, hkrati pa vrtini napajata tudi požarni šprinkler bazen ter zunanje hidrantno omrežje. Na strehi objekta je izvedena fotovoltaična elektrarna, ki poleg zagotavljanja samooskrbe objekta z električno energijo omogoča tudi oddajo električne energije preko lastniške transformatorske postaje v javno omrežje. Zelena streha na objektu preprečuje pregrevanje objekta v poletnem času, v zimskem času pa predstavlja dodatno toplotno izolacijo objekta, ter uravnava kontrolirano odvajanje meteorne vode s celotne strehe. Objekt je opremljen z LED-razsvetljavo s senzorskim prižiganjem, ki skupaj s sistemom CNS (centralno nadzorni sistem) uravnava vse vgrajene sisteme v objektu, s čimer skrbi za učinkovito rabo energije.

Izboljšave za lokalno skupnost, ki so nastale z novogradnjo

Lokacija objekta sledi razvoju mesta Ljubljane, saj je postavljen tik ob novi povezovalni cesti, s čimer se je ves težek tovorni promet preusmeril iz stanovanjskega naselja Zalog na obrobje, kjer je hkrati tudi učinkovito povezan z AC. Z izborom lokacije so se v stanovanjskem naselju Zalog zmanjšale negativne emisije vplivov na okolje – prašni delci, hrup, vibracije, ki jih je povzročal tovorni promet. Velikost samega objekta omogoča upravitelju centralizacijo večjih skladiščnih kapacitet na enem mestu, kar posledično optimizira proces logistike, ter zmanjšuje obseg potrebnega transporta. Z novim objektom se poleg vseh naštetih izboljšav zagotavlja tudi dodatnih 180 delovnih mest. Tik ob objektu se nahaja postajališče javnega mestnega prometa, kar omogoča zaposlenim enostaven dostop do delovnih mest.

Projektiranje z upoštevanjem najvišjih standardov 

Prvi korak projektiranja je bila sestava projektne naloge. Le-ta je bila sestavljena v sodelovanju vodje projektiranja (BWC, d. o. o.), investitorja (Kobal  nepremičnine, d. o. o.) in uporabnika objekta (BTC, d. d.). Izhodišča za projektiranje so izhajala iz zagotavljanja vseh potrebnih zahtev iz najvišjih standardov, ki predpisujejo skladiščenje posamezne vrste blaga. Pri projektiranju so bile upoštevane vse zahteve, ki izhajajo iz prostorsko izvedbenega akta (faktor pozidanosti FZ ter faktor zelenih površin FZP). Del zelenih površin (4.500,0 m2) je v skladu s PIA izveden na strehi kot zelena streha. Prvotno je bil projekt v delu strojnih inštalacij zasnovan tako, da bi za potrebe ogrevanja in hlajenja objekta uporabili obstoječi plinski priključek, v skladu z zahtevami, ki izhajajo iz Odloka o prioritetni uporabi energentov za ogrevanje na območju MOL. S to dokumentacijo je bilo v integralnem postopku pridobitve gradbenega dovoljenja (GD) s strani MOP gradbeno dovoljenje tudi pridobljeno. Glede na to, da je bila trajnost vodilo vseh sodelujočih pri projektu, sta se projektant in investitor odločila, da bo ogrevanje in hlajenje objekta izvajano preko toplotne črpalke voda-voda. Zaradi te spremembe je projektant izvedel postopek spremembe GD. Objekt se zaradi svoje velikosti razvršča med zahtevne objekte, zaradi česar je bila izdelana tudi presoja vplivov na okolje. 

Gradnja

Znotraj kompleksa nekdanjega obrata Mesnine dežele Kranjske (MDK) je bila pred začetkom gradnje potrebna odstranitev obstoječih objektov v skupni bruto etažni površini 44.000 m2. Prva rušitvena dela so zaradi obsežnosti in težavnosti trajala eno leto. Nosilne konstrukcije obstoječih objektov so bile grajene pretežno v armiranem betonu, njihova odstranitev pa se je izvajala s težko gradbeno mehanizacijo. Dodatne oteževalne okoliščine so predstavljali nevarni in zdravju oporečni materiali, ki se jih je moralo odstranjevati v skladu z najvišjimi standardi varnosti pri delu (azbest, olje trafo postaje ipd.). Vsi materiali so se ločevali na gradbišču in ustrezno deponirali, betoni in opeka pa so se predelali na gradbišču in uporabili pri zasipih. Poleg rušitvenih del so se morala izdelati tudi raznolika pripravljalna dela kot npr. prestavitev dela javnega vodovoda in prenosnega plinovoda, ki so potekali po sredini predvidenega objekta. Prestavitev prenosnega plinovoda je bila izvedena z ločenim upravnim postopkom – pridobitev gradbenega in uporabnega dovoljenja. Pridobitev slednjega je bilo celo pogoj za izdajo gradbenega dovoljenja za novogradnjo LCZ.

Kobal - NOV LOGISTIČNI CENTER ZALOG

Zasnova konstrukcijskih elementov

Na objektu je karakterističen točkovni temelj, ki je dimenzij 420/420/60 cm. Celotna gradnja je zaradi velikosti objekta potekala etapno, tako da se je ponekod še vedno izvajal monolitni del konstrukcije (temelji), medtem ko se je hkrati že postavljala montažna hala iz betonskih prefabrikatov. Slednje je v celoti pripravilo izbrano podjetje Kolektor CPG, d. o. o., ki je postavljalo stebre dimenzij 70/70 cm in višine 15,0 m. Pogoj za izbiro izvajalca montažne konstrukcija je bila poleg cene tudi najbolj optimalna zasnova nosilne konstrukcije objekta. To je bilo doseženo na način, da se s čim manjšim številom konstrukcijskih elementov prekrije površino namenjeno gradnji objekta. Tako je nastala tudi osna konstrukcijska mreža z osnovnim poljem 11,85/19,25 m, ki je bila hkrati osnova pri projektiranju. Poleg visoko regalnega skladišča v pritličju je objekt tudi delno etažiran. Del 1. nadstropja je tako razdeljen na dve ločeni enoti, pri čemer je enota nad izhodnimi rampami namenjena administraciji in skladiščenju, enota nad vhodnimi rampami pa samo skladiščenju. Nosilna konstrukcija etažnih površin je izvedena s PVP-ploščami in nosilci. Nad administrativnim delom etaže je izvedena masivna jeklena stropna konstrukcija, ki služi tako stropu kot za potrebe protipotresne varnosti. Samo v stropno konstrukcijo je bilo preko različnih profilov vgrajenih 84.000 kg jekla.

Kobal - NOV LOGISTIČNI CENTER ZALOG

Strešna konstrukcija

Podizvajalec ALVA, d. o. o., je izvajal strešno konstrukcijo, katere osnova je trapezna pločevina nameščena na betonske prefabricirane nosilce, preko nje pa je položena toplotna izolacija in finalna polimerna kritina. Zaradi okoljske prijaznosti objekta je del strehe tudi ozelenjen, del pa namenjen fotovoltaični elektrarni za samooskrbo. Fasado objekta je izvajalo tako podjetje Kolektor CPG, d. o. o., kot podjetje Alva, d. o. o., saj je pritlični del fasade, višine 3,20 m, izveden v obliki betonskih panelov, preostanek fasade višine 11,8 m pa iz t. i. sendvič pločevinastih panelov (ALU/PIR) s požarno odpornostjo EI-60 minut. Skupna fasadna površina tako znaša 13.615 m2, pri čemer betonska fasada predstavlja 2.021 m2, pločevinasta fasada pa 10.555 m2. Preostanek fasadnih površin v izmeri 1.038 m2 predstavljajo rampe izvedene v klasični izvedbi. Vse rampe so opremljene z dvižnimi mehaniziranimi Fe platformami znotraj montažnih hišic, ki omogočajo prilagojeno delo različnim tovornim vozilom, samooskrbno.

Šprinkler sistem za požarno varnost

Poleg glavnega skladiščnega objekta je tudi pomožni objekt oz. šprinkler bazena, ki je v celoti izveden iz armiranega betona, njegovi zunanji gabariti pa skupaj s strojnico in stopniščem merijo 46,5/9,5/4,7 m. Kapaciteta samega bazena znaša za dobrih 1.000 m3 požarne vode, namenjene avtomatskemu šprinkler sistemu, ki je nameščen znotraj celotnega logističnega objekta, in zunanjemu hidrantnemu omrežju. Bazen se polni preko obstoječih vrtin, ki so v preteklosti služile za tehnološke vode (čiščenje klavniških površin ipd.). Tako projektiranje kot izvedba inštalacijskega dela šprinkler sistema je bilo v domeni podjetja Cuder, d. o. o.

Velika količina vgrajenega materiala 

Za monolitni del skladiščnega objekta in šprinkler bazena je bilo skupaj vgrajenih dobrih 6.800 m3 betona in 830.000 kg armature. Za montažni del je bilo skupaj postavljenih 240 stebrov, 620 raznolikih nosilcev in slabih 400 prednapetih PVP-plošč različnih debelin v skupni površini 4.167 m2. Skupna količina vgrajenih betonov za montažni del hale znaša dobrih 5.500 m3, količina vgrajenih jeklenih kablov in armature pa še dodatnih 800.000 kg. Dodatno je bilo vgrajenih še dobrih 7.000 m3 betona v finalni tlak oz. talno ploščo debeline 20 cm, ki jo je izvedlo podjetje Tlaki Strdin, d. o. o.

Za potrebe talno vodenih viličarjev s pomočjo induktivne zanke se je del plošče visoko regalnega skladišča (1.100 m2) izvedel po gradbenih standardih DIN 18202, DIN EN 15620, DIN 15185, ki opisujejo natančnost izvedbe tlakov in njihovih toleranc. V praksi je to pomenilo še dodatno brušenje finalnih površin že mehansko zaglajenih betonov.

Poleg večjih gradbeno konstrukcijskih del je zaključna obrtniška dela dobro leto izvajalo mala vojska pridnih in vestnih delavcev. Težko bi jih bilo vse našteti, a vseeno je treba povedati, da je pri projektu sodelovalo dobrih 120 različnih podjetij, katerih razpon dejavnosti je bil vse od projektiranja do zasaditve dreves.

Energetska učinkovitost

Logistični center Zalog odlikujejo številne rešitve za energetsko učinkovitost. Med drugim objekt uporablja sistem pametne LED razsvetljave z regulacijo posamezne svetilke in monitoringom porabe energije, nad pisarniškim delom pa ima eno večjih zelenih streh v Sloveniji. Ta meri kar 4.500 m² in zagotavlja dodatno zaščito pred vremenskimi vplivi. Poleg tega se stavba ponaša z eno večjih fotovoltaičnih elektrarn na strehi industrijskega objekta v Sloveniji, veliko kar 6.000 m² in z močjo 800 kW, v prihodnosti z možnostjo širitve na kar 35.000 m2, z močjo 4,8 MW. Za ogrevanje se uporablja toplotna črpalka voda-voda. Logistični center daje prednost učinkovitim prevoznim praksam, s čimer stremi k zmanjšanju emisij in porabe goriva, kar vključuje optimizacijo dostavnih poti.

Sodobne tehnološke rešitve

Za učinkovito upravljanje zalog in manipulacij z blagom v Logističnem centru Zalog uporabljajo številne tehnološke rešitve, med njimi so napredni informacijski sistem za upravljanje skladišč WMS SymphonyGold, kjer izdaja in natovor blaga lahko potekata s strani voznikov brez nadzora zaposlenih v skladišču, tudi v nočnem času. V uporabi je regalna konstrukcija z ozkimi transportnimi potmi (angl. Very Narrow Aisle Racking - VNA), v kateri delujejo polavtomatski sistemski viličarji na podlagi induktivne zanke in vgrajenih RFID transporderjev. Slednji sistem omogoča samodejno odlaganje in prevzem tovora z določenih skladiščnih lokacij na podlagi naročil pridobljenih preko elektronskih izmenjav podatkov s poslovnimi partnerji. Skladišče je opremljeno z naprednim video-nadzornim sistemom. Za potrebe čiščenja pa je v uporabi avtomatski čistilni stroj.

Visoko regalno skladišče

Projekt regalne konstrukcije s statičnimi paletnimi regali Megarack višine 11 m v skupni kapaciteti 50.000 paletnih mest je izvedlo slovensko podjetje Artex iz Lendave. Posebna  pozornost je bila namenjena projektiranju regalne konstrukcije, saj je bilo potrebno pri statičnem izračunu upoštevali potresno območje, ki je rezmeroma visoko na območju Ljubljane, ter tip zemljine, na kateri se nahaja sam skladiščni objekt. Pri snovanju tako velikega projekta je bilo treba upoštevati tudi druge dejavnike, od varnosti v skladišču z dodanimi zaščitami na regalni konstrukciji ter protipožarnim sistemom, ki se nahaja v objektu in se integrira v samo regalno konstrukcijo. Regalni sistem Megarack je plod lastnega razvoja podjetja Artex in se izdeluje s sodobno namensko tehnologijo. Podjetje je tako za investitorja pripravilo vse od idejne zasnove do izdelave konstrukcije, montaže opreme in popolne dokumentacije v skladu z evropskimi standardi Eurocode ter branžnimi priporočili FEM. 

Zaključek del, primopredaja in uradna otvoritev

Vsa gradbeno obrtniška dela so bila zaključena aprila 2024, kar pomeni, da je od prvih idej o nakupu zemljišča do primopredaje končnemu uporabniku trajalo dobrih 45 mesecev. Uradna otvoritev objekta je bila 5. junija 2024.

Za zaključek lahko omenimo še zanimivost, ki govori o vestnosti sodelujočih pri načrtovanju in izvedbi objekta LCK. Konec aprila 2024 je bilo po uspešno prestanem tehničnem pregledu (brez pomanjkljivosti) s strani Ministrstva za naravne vire in prostor (MNVP) še isti dan izdano uporabno dovoljenje. Kdorkoli je gradil kaj večjega kot osebno hišo, dobro ve, da so pri takih postopkih praviloma potrebne še določene dopolnitve in popravki.

 

TEHNIČNI PODATKI:

Logistični center Zalog

Projektant: BWC, d. o. o.

Investitor: Kobal nepremičnine, d. o. o.

Neto površina logističnega centra: 40.000 m2

Število nakladalnih/razkladalnih ramp: 42

Čas izgradnje: 12 mesecev

 

Druge zanimivosti:

Fotovoltaična elektrarna : površina 6.000 m², moč 800 kW

Površina ozelenjene strehe: 4.500 m²

Bruto uporabnih površin objektov za rušenje: 44.000 m2

Skupna vgrajena količina betona – monolitni del: 6.800 m3

Skupna vgrajena količina armature – monolitni del: 830.000 kg

Skupna vgrajena količina betona – montažni del: 5.500 m3

Skupna vgrajena količina armature – monolitni del: 800.000 kg

 

 

 

Fotogalerija